یخچال از لوازم کاربردی و در واقع قطب آشپزخانه برای طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می رود که از آن برای نگهداری مواد غذایی، انواع خوراکی و … در دو بخش یخچال و فریزر استفاده می کنند که مدلهای مختلفی را شامل می شود؛ ما در این مقاله به نحوه درست استفاده از قسمت های مختلف یخچال فارغ از مدل و برند خواهیم پرداخت پس در ادامه مطلب نیز ما را در فروشگاه اینترنتی جاسک کالا همراهی کنید.

 

  • چگونه میتوان از یخچال استفاده ای درست و بهینه داشت ؟
  • چگونه مواد غذایی خود را در یخچال فریزر نگه داری کنیم؟
  • به چه صورتی از قفسه های یخچال استفاده کنیم؟

چگونه میتوان از یخچال استفاده ای درست و بهینه داشت ؟

 

 

یخچال در واقع قطب آشپزخانه را به هنگام طراحی دکوراسیون تشکیل می دهد که مدلهای مختلفی را شامل می شود که در تولید آن بسته به نوع مدل فریزر بالا و پایین، ساید بای ساید و … از بهترین مواد و متریال ها به همراه دانش، تخصص روز و … استفاده شده است که از آن برای نگهداری تازه انواع میوه و سبزیجات، فریزر کردن ، نگهداری انواع مواد غذایی و خوراکی تازه، آبمیوه، آب، لبنیات و … استفاده می کنند.

البته به هنگام نگهداری مواد غذایی و … دانستن برخی نکات بر عمر مواد غذایی و همچنین یخچال می افزاید که ما در این مقاله به آنها اشاره خواهیم نمود.

یخچال را در دمای مناسب نگهداری کنید چرا که دمای بیش از حد گرم یخچال مواد غذایی شما را پر باکتری می کند، همچنین نگه داشتن دمای بیش از حد سرد مواد غذایی را خراب و هزینه مصرف انرژی شما را چندین برابر می کند.

 

چگونگی استفاده از فریزر یخچال برای نگهداری مواد غذایی

از فریزر یخچال بیشتر برای نگهداری مواد غذایی یخ زده و منجمد استفاده می کنند که مواردی همچون میوه های یخ زده، انواع سبزیجات، انواع سرخ کردنی ها، گوشت و … را شامل می شود.

توجه داشته باشید که استفاده از فریزر فقط برای مواد غذایی سرد و گرم نیست بلکه شما می توانید با استفاده از فریزر نان را به مدت ۳ ماه نگهداری و منجمد کنید، بسیاری از افراد نان را در بخش یخچال نگهداری می کنند که این عمل آنها سبب خشک شدن نان می شود بنابراین نان را در فریزر نگهداری کنید.

 

برای استفاده اصولی از فریزر پس از خرید یخچال از فروشگاه جاسک کالا مواد غذایی خود را در ظروف محکمی بریزید و در دمای مناسب نگهداری کنید.

به هیچ عنوان از ظروف شیشه ای در فریزر استفاده نکنید چرا که تغییرات دمایی باعث می شود تا شیشه بشکند به همین دلیل برای ذخیره مواد غذایی از ظروف پلاستیکی و در صورت نداشتن ظروف پلاستیکی از کیسه های پلاستیکی مقاوم استفاده و مواد غذایی خود را به صورت مرتب بسته بندی و در فریزر قرار دهید.

به هنگام بسته بندی در پلاستیک بسته به تعداد افراد خانوار و مصرف بسته بندی مواد غذایی خود را طوری تنظیم کنید که هر ظرف برای یکبار مصرف باشد تا شما نگرانی ای بابت جدا سازی مواد غذایی منجمد نداشته باشید.

 

نکات طلایی برای استفاده از درب یخچال

گرمترین قسمت یخچال در واقع درب آن است، در این قسمت باید مواد غذایی ای را قرار دهید که نسبت به فاسد شدن و خرابی مقاوم هستند به همین دلیل از این قسمت پس از خرید یخچال برای نگهداری انواع آبمیوه، آبلیمو، چاشنی و … استفاده می کنند چرا که درب یخچال نسبت به نوسانات دما مقاوم است.

نکته ای که به هنگام استفاده از چاشنی در درب یخچال وجود دارد این است که عمر چاشنی پس از باز شدن تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند به همین دلیل پس از باز شدن باید در مدت زمان محدودی مواد غذایی را مصرف کنید تا فاسد یا خراب نشود.

درب یخچال برای استفاده لبنیات اصلاً مناسب نیست و باعث فاسد شدن و خرابی آنها می شود. قرار دادن انواع خوراکی و شیرینی نیز در این قسمت اشتباه است چرا که دمای مناسبی ندارد و باعث جذب باکتری می شود.

 

چنانچه قصد خرید یخچال، خرید تلویزیون و بررسی انواع تلویزیون سونی و تلویزیون سامسونگ را دارید میتوانید از سایت جاسک کالا اقدام کنید. 

 

نکات مهم به هنگام استفاده از قفسه های پایین یخچال

بهترین گزینه برای نگهداری گوشت خام، تخم مرغ، ماهی، لبنیات و … قفسه های پایین یخچال است. برای اینکه باکتری گوشت به سایر بخش های یخچال سرایت پیدا نکند بخش خاصی از یخچال را به نگهداری گوشت خام در قفسه اختصاص دهید.

به هنگام استفاده از یخچال بیش از حد از ظرفیت قفسه ها استفاده نکنید چرا که حجم زیاد به علت کمبود جا که در برخی از یخچال ها بسیار مشهود است سبب قرارگیری مواد غذایی مختلف در کنار یکدیگر و در نتیجه باعث خراب شدن و بو گرفتن آنها می شود از سوی دیگر باعث می شود درب یخچال به درستی بسته نشود که همین عامل به نوبه خود باعث افزایش دما و فشار به کمپرسور می شود و هزینه نگهداری یخچال را برای شما تا حدود زیادی افزایش می دهد.

 

نحوه نگهداری مواد غذایی در یخچال

 

 

برای حفظ ایمنی مواد غذایی دمای یخچال را در ۵ درجه سانتی گراد تنظیم کنید، دماسنج مورد استفاده در یخچال را در قفسه پایین و در بالای یخچال قرار دهید و دمای آن را به صورت مستمر هفته ای یکبار بررسی کنید. درب یخچال را پس از استفاده به درستی ببندید چرا که باز بودن درب یخچال  درجه حرارت داخلی یخچال را افزایش می دهد که در نتیجه آن مواد غذایی شما ایمنی خود را از دست می دهند و فاسد می شوند.

 

نحوه تمیز کردن یخچال

پس از خرید یخچال و استفاده از بخش های مختلف آن را به طور مستمر و منظم تمیز کنید برای این منظور بخش های مختلف سطوح یخچال را با آب گرم و صابون بشویید و سپس آن را تمیز کنید و برای تمیز کردن سطوح خشک از یک حوله یا رول کاغذی استفاده کنید.

زمانی که آبمیوه یا مواد غذایی در داخل قفسه های یخچال یا سایر قسمت ها ریخت سریعاً آن را تمیز کنید و آن را به حال خود رها نکنید. به هیچ عنوان از مواد پاک کننده برای تمیز کردن یخچال استفاده نکنید و مواد غذایی ای که تاریخ مصرف آن گذشته است را دور بریزید.

سخن پایانی

یخچال نقش مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه و نگهداری مواد غذایی در تمام طول سال دارد که از فاسد شدن مواد غذایی، میوه و سبزیجات، لبنیات و … جلوگیری می کند که به هنگام استفاده از آن باید به برخی نکات مهم توجه داشت. یخچال از جمله محصولاتی است که مدلهای متنوعی را شامل می شود که شما بر اساس نیاز و بودجه خود می توانید یکی از برندها را از فروشگاه جاسک کالا انتخاب و به دو صورت اینترنتی و حضوری خرید یخچال خود را انجام دهید، دارای گارانتی و ضمانت نامه است که از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.